Darmowa dostawa od 250 zł przy wyborze płatności online

Sposoby na odświeżenie pościeli

0

Świeża pościel w 3 krokach

Przyjemny sen niewątpliwie zapewnia świeża i pachnąca pościel, której woń roznosi się po całej sypialni. W czasie wykonania zaledwie 3 czynności pozbędziesz się z pościeli roztoczy, ich odchodów, bakterii i wirusów. Zadbasz nie tylko o komfortowy sen, ale również o zdrowie swoje i bliskich. Poniższe czynności należy koniecznie wykonywać codziennie w przypadku gdy któryś z domowników jest alergikiem. Oto one:

  • Wietrzenie
  • Trzepanie
  • Pranie

Odświeżenie pościeli wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne. Jednym z podstawowych i niezwykle ważnych etapów jest jej wietrzenie. Czynność tę należy wykonywać zarówno latem, jak i zimą. Niskie temperatury niszczą niechciane drobnoustroje takie jak roztocza czy bakterię co zdecydowanie przemawia na korzyść tej pory roku. Polecamy wietrzyć zarówno powłoczki, kołdry oraz poduszki. W cieplejsze dni ten zabieg higieniczny można przeprowadzać w przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu np. na strychu. Mieszkając w domku możesz skorzystać ze sznurków na pranie lub ogrodowych mebli, zaś w bloku dobrym pomysłem będzie wyniesienie pościeli na kilka godzin na balkon. Należy pamiętać, by nie pozostawiać jej na powietrzu w czasie opadów.

Kolejnym wspomnianym już etapem jest trzepanie pościeli. Zabieg ten według specjalistów powinien być wykonywany codziennie w celu usunięcia pozostałości kurzu oraz szkodliwych drobnoustrojów. Oprócz poduszek i kołder warto na tym etapie zająć się materacem. Możesz skorzystać z tradycyjnego ręcznego trzepaka, użyć specjalnie zaprojektowanych urządzeń lub oddać materac do czyszczenia parowego. Sam wyrób należy wymieniać częściej niż raz na 10 lat.

Ostatni etap to pranie pościeli, które wymaga innych czynności i środków w przypadku pościeli bawełnianej, satynowanej, wełnianej, z mikrowłókien, kory czy z pierza. Poszewki należy wymieniać raz w tygodniu i prać w temperaturze wskazanej przez producenta - najczęściej jest to w granicy 40-60 stopni Celsjusza, zaś kołdrę i poduszki polecamy czyścić częściej niż co 4 miesiące. Najrzadszy dopuszczalny czas między kolejnymi praniami to dla pościeli z pierza 2-3 lata, wełnianej 1-2 lat, zaś w przypadku alergików ta częstotliwość koniecznie musi być skrócona do granicy 1-2 razy w miesiącu. Warto w tym przypadku pomyśleć o pościeli antyalergicznej, która skutecznie zniweluje powtarzające się dolegliwości alergiczne takie jak napadowe kichanie, swędzenie i łzawienie oczu, katar, bóle głowy czy senność.

Pościel wypełniona pierzem i puchem jak do niej podejść?

Kołdry, jakie można kupić, chociażby w takich sklepach jak Nyks.pl posiadają różnego typu wypełnienie. Każda z nich ma określone właściwości, zastosowanie a co za tym idzie również inne sposoby dbania o jej czystość. Największe wątpliwości budzi pościel z puchu i pierza. Oprócz standardowego wietrzenia pozwalającego przywrócić pościeli świeżość zaleca się jej regularne pranie. Producenci najczęściej zalecają poduszki i kołdry wypełnione pierzem prać w specjalistycznych pralniach, jednakże z powodzeniem można wykonać tę czynność samodzielnie w domu. Najlepiej zabrać się za to w ciepłym, wietrznym dniu, by pościel miała szansę porządnie wyschnąć. Nieduże wyroby umieszczamy w pralce z dodatkiem płynu do prania lub rozrobionego z wodą proszku. Jeśli zachodzi taka potrzeba można ją wcześniej namoczyć w wannie. Duże kołdry mogą być zbyt ciężkie, by umieścić je w pralce, w takiej sytuacji pozostaje nam jedynie pranie ręczne. Pozostaje najważniejszy etap, czyli suszenie, do którego należy się dobrze przygotować. Pościel wywieś na dworze by spokojnie mogła korzystać ze słońca i wiatru. Co jakiś czas koniecznie przesypuj i rozbijaj pióra ze zbitych grudek. Dzięki temu produkt poprawnie się napowietrzy, a wszelka wilgoć zostanie usunięta. Proces może potrwać nawet z 2-3 dni. Najlepszym rozwiązaniem o ile pozwalają na to warunki, jest oddzielenie pierza i upranie samej poszewki.

W przypadku kołdry z puchu sprawa jest nieco łatwiejsza. Specjaliści polecają wrzucić do bębna pralki 2-3 piłki tenisowe, które podczas obrotów rozbiją puch, ułatwiając dalsze suszenie i pielęgnację. Polecamy użycie nowych piłeczek by mieć pewność, że pościel nie zostanie zabrudzona.

Zadbaj o ładny zapach pościeli!

Ostatnim etapem, o który warto zadbać jest nadanie pościeli ładnego, przyjemnego zapachu. Wietrzenie z pewnością w znacznym stopniu przyczyni się do usunięcia woni potu i zniwelowania drobnoustrojów, niemniej jednak możesz również zadbać o ładny zapach spryskując ją odświeżaczem do tekstyliów lub wkładając do pojemnika na pościel standardowy, żelowy wyrób. Można także pokusić się o wypróbowanie domowych sposobów czyszczenia np. takich z użyciem sody oczyszczonej.

Komentarze do wpisu (0)

Promocje
236,00 zł 212,40 zł
szt.
86,00 zł 77,40 zł
szt.
120,00 zł 108,00 zł
szt.
89,00 zł 80,10 zł
szt.
99,00 zł 89,10 zł
szt.
129,00 zł 116,10 zł
szt.
142,00 zł 127,80 zł
szt.
196,50 zł 176,85 zł
szt.
110,00 zł 99,00 zł
szt.
118,00 zł 106,20 zł
szt.
130,00 zł 117,00 zł
szt.
78,00 zł 70,20 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium