Pościel dla alergika - jaką wybrać?

0
Pościel dla alergika - jaką wybrać?

Co to tak naprawdę jest Alergia?

Alergią nazywamy nieprawidłową reakcję układu odpornościowego na tak zwany alergen, czyli czynnik powodujący uczulenie. To, co u alergika powoduje negatywne skutki na zdrowego człowieka nie wpływa nawet w najmniejszym stopniu. W związku z tym, że uczulenie to dolegliwość dotykająca coraz więcej osób zarówno w Polsce, jak i na świecie sklasyfikowano ją według kilku kategorii.

Alergeny z uwagi na profil dzielimy na:

 • wziewne (np. pyłki roślin, roztocza, zarodniki pleśni, trawy)
 • pokarmowe (np. mleko, orzechy, cytrusy, truskawki, kakao)
 • kontaktowe (np. metale, lateks, komponenty kosmetyków)

Alergeny z uwagi na czas oddziaływania na organizm dzielimy na:

 • sezonowe (związane z alergenami uaktywniającymi się zgodnie z kalendarzem pylenia)
 • całoroczne (związane z alergenami cały czas występującymi w naszym środowisku)

Objawy alergii, na które warto zwrócić uwagę

Bardzo często zdarza się, że symptomy świadczące o uczuleni są przez długi okres ignorowane, gdyż pojawiają się w różnych odstępach czasu, a następnie samoistnie ustępują. Reakcje immunologiczne mają także różne natężenie począwszy od tych niezwykle łagodnych a skończywszy na tych bardzo niebezpiecznych. Z tego też względu zdiagnozowanie alergii trwa nawet i kilka lat.  Na jakie zatem symptomy zwrócić szczególną uwagę? Najczęściej występujące objawy w przypadku alergenów wziewnych takich jak roztocza kurzu domowego to:

 • napadowe kichanie
 • swędzenie i łzawienie oczu
 • katar oraz nieżyt nosa
 • bóle głowy
 • senność
 • pokrzywka oraz inne zmiany skórne

Chcąc zniwelować powtarzające się dolegliwości przede wszystkim należy działać u źródła. Sprzątanie to podstawowa czynność, którą należy wykonywać bez udziału alergika. Specjaliści zalecają usunięcie z przestrzeni użytkowej wszelkich dywanów, wykładzin, zasłon oraz w przypadku dzieci maskotek. Istotnym jest również ograniczenie do minimum przedmiotów stojących na półkach czy regałach. Pomoże to zarówno w mniejszym osadzaniu się kurzu, jak i szybszym jego sprzątaniu. Cały proces wspomóc można także o specjalistyczne środki roztoczobójcze. Należy jednak pamiętać, że w zaciszu domowym większość czasu spędzamy w łóżku. Z tego też względu bardzo ważny jest dobór odpowiedniej pościeli dla alergika, szczególnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, gdzie intensywność objawów może się znacznie nasilić.

Pościel dla alergika - jaka ona powinna być?

O konieczności wyposażenia sypialni alergika w specjalistyczną pościel nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dobrze dobrana potrafi całkowicie zatrzymać roztocza i alergeny poza mikrowłóknami, dzięki czemu potencjalny czynnik alergizujący jest wyeliminowany a alergik może cieszyć się spokojnym i zdrowym snem. Najlepsze produkty nie tylko zapobiegają rozwojowi dolegliwości, ale również chronią ciało przed nadmierną utratą ciepła zapewniając jednocześnie optymalną wentylację. Tym samym osoby ze skłonnościami do alergii powinny wybierać kołdry antyalergiczne i poduszki wykonane z naturalnych oddychających materiałów bazujących w głównej mierze na bawełnie oraz włóknach poliestrowych silikonowanych. Doskonałym przykładem takiego produktu jest pościel Medical, której skuteczność została potwierdzona zarówno przez specjalistów, jak i alergików. Zestawy pościeli najczęściej występują w rozmiarach:

 • Kołdra 140x160, poduszka 70x80
 • Kołdra 160x200, poduszka 70x80
 • Kołdra 140x200, poduszka 70x80

Taka różnorodność pozwala na swobodne dopasowanie wyrobu do każdego typu łóżka.

Jakie rodzaje pościeli dla alergików są dostępne na rynku?

Jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie objawów alergii występujących wczesnym rankiem jest odpowiednie zdiagnozowanie czynnika wyzwalającego reakcje oraz jego eliminacja poprzez zakup idealnie dopasowanej kołdry oraz poduszki antyalergicznej. Na rynku dostępne są następujące warianty:

 • Pościel hipoalergiczna
 • Pościel antyalergiczna
 • Pościel antyroztoczowa

Pierwsza z nich to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim do profilaktyki oraz stosowania w przypadku lekkich, niezbyt uciążliwych alergii. Wysoka jakość surowców bez sztucznych barwników, wybielaczy i ulepszaczy sprawia, że jest to typ bardzo często wybierany przez dorosłych oraz osoby starsze o bliżej nieokreślonej alergii lub jej braku. Pościel antyalergiczna to już specjalistyczny wyrób, którego zadaniem jest zwalczanie i eliminacja alergenów oraz ochrona przed ich rozwojem. Szczególnie polecane są modele posiadające certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100, będące wyrobem medycznym o działaniu potwierdzonym poprzez badania laboratoryjne. To doskonała propozycja dla osób z alergią na roztocza kurzu domowego łącząca wysoką jakość i atrakcyjną cenę. Ostatni typ to pościel antyroztoczowa, która równie skutecznie pomaga w walce z namnażaniem się alergenów. Należy jednak pamiętać, że bez względu na typ kołdry i poduszki jaki zostanie zastosowany, w przypadku alergików zaleca się regularne jej wietrzenie i pranie.

Pościel przynosząca ulgę alergikowi

Przeglądając oferty sklepów z pościelą warto zwrócić szczególną uwagę na jakość pościeli antyalergicznej. Wyrób spełniać będzie swoją funkcję jedynie w przypadku posiadania standardu pościeli medycznej oraz otrzymania wymaganych certyfikatów. Miejscem, które posiada jedną z lepszych pościeli niwelujących objawy alergii jest sklep internetowy Nysk.pl. Pamiętaj, że Twój ostateczny wybór może w znacznym stopniu wpłynąć na intensywność i siłę objawów związanych z reakcją alergiczną.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium