Jak prać pościel?
W ilu stopniach prać pościel? To bardzo istotne pytanie, które zaprząta głowę mieszkańcom wielu polskich domów. Warto brać pod uwagę, że pranie pościeli wpływa nie tylko na jakość i wygląd tkaniny, ale także na nasz komfort spania. Odpowiedni program prania oraz to, ile stopni Celsjusza wybierzemy, pozwala materiałowi zachować jakość, która potem procentuje w postaci prawidłowej cyrkulacji powietrza, wchłaniania wilgoci, miękkości oraz tego, jak pościel prezentuje się na łóżku. Dlatego też w zależności od rodzaju materiału pościelowego koniecznie kieruj się informacjami zawartymi na metce – źle dobrany program prania może wpłynąć nie tylko na wygląd materiału oraz jakość kolorów, ale również stan tkaniny pościelowej. W jakiej temperaturze prać pościel? Wszystko zależy od rodzaju materiału, na jaki się zdecydujesz.
Spis treści
- Pranie pościeli – o czym warto pamiętać
- Pranie pościeli – ile stopni?
- Polecane pościele
- Pościel do prania w 60 stopniach
- Pranie pościeli – jaki program?
- Pranie pościeli – wirowanie
- Czy prać nową pościel?
- Czy można prać pościel z ubraniami?
- Jak prać pościel z kory?
- Jak prać jedwabną pościel?
- Jak prać pościel satynową?
- Jak prać pościel z bawełny?
Pranie pościeli – o czym warto pamiętać
Jak często prać pościel? Pranie kompletów pościelowych to wiele ważnych czynników, które należy brać pod uwagę przed włożeniem pościeli do pralki. Konkretnej odpowiedzi na częstotliwość prania nie ma. Wszystko zależy nie tylko do stopnia zabrudzenia, ale także naszej higieny. Pranie pościeli w pralce to także najlepszy sposób na odświeżenie powierzchni tkaniny, pozbycie się patogenów, naskórka oraz potu. Częsta zmiana pościeli na łóżku powinna się odbywać zwłaszcza w ciepłe miesiące letnie, kiedy mocniej się pocimy. Optymalny czas użytkowania każdego zestawu na łóżku to tydzień – tak zalecają naukowcy i specjaliści od higieny. Oczywiście pranie pościeli na lewej stronie jest obowiązkowe. Zwłaszcza jeżeli zależy Ci na zachowaniu intensywności koloru.
Pranie pościeli – ile stopni?
Nailestopnipraćpościel? Wszystko zależy od rodzaju materiału, a także informacji zawartych na metce. Często mamy się za nieomylnych, ale warto wcześniej poczytać o właściwościach materiału, z którego uszyta jest nasza nowa pościel – na metkach są zawarte także instrukcje prania. Każda tkanina ma swoją specyfikę, a dostępne na rynku materiały typu kora, bawełna lub satyna mają swoje wymagania. Jeżeli zależy Ci na ładnym, intensywnym kolorze oraz zachowaniu jakości splotów materiałowych, to nie ignoruj informacji umieszczonych przez producenta na metce. Źle dobrany program, a zwłaszcza źle dobrana temperatura może nie tylko nadmiernie rozszerzyć całą strukturę materiałową, ale również doprowadzić do jej uszkodzenia. Warto przed zakupem poczytać o materiałach pościelowych dostępnych na rynku oraz ich właściwościach.
Polecane pościele
Pościel do prania w 60 stopniach
Czy temperatura prania pościeli w 60 stopniach możesz uszkodzić Twój nowo zakupiony komplet? Jeżeli jest on koloru białego oraz rodzaj materiału na to pozwala, to możesz go śmiało wrzucić do pralki i przy ustawieniu programu wybrać opcję 60 stopni. Jest ona o tyle komfortowa, że w bardzo dużym stopniu pozwala się na pozbycie się bakterii oraz patogenów. Taka temperatura również lepiej radzi sobie z wypłukiwaniem i pozbywaniem się trudniejszych plam. A co kiedy kupiona przez Ciebie pościel nie może być prana w 60 stopniach? Lepiej nie ryzykuj oraz zastosuj się do zaleceń określonych przez producenta. Pranie pościeli i odpowiednia temperatura to bardzo istotna kwestia, która wpływa na jakość materiału oraz siłę jego splotów. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do wyblaknięcia kolorów, a nawet uszkodzenia pościeli.
Pranie pościeli – jaki program?
Jak prać pościel w pralce? Na jakim programie prać pościel? To dosyć konkretne pytania, które mogą zaprzątać Twoją głowę. Tak naprawdę wybór programu w pralce jest zależny od zaleceń producenta na metce. Każdy z materiałów ma nie tylko swoje zalety, ale także wady i często pojawią się one właśnie przy praniu. Jeżeli potrzebujesz konkretnej odpowiedzi, to generalizując, masz do wyboru cztery podstawowe programy: bawełna, bawełna intensywne, antyalergiczne oraz delikatne – dotyczy to pościeli wyprodukowanych z jedwabiu. Oczywiście nie zapomnij o praniu swojego kompletu na lewej stronie, pozwoli to zachować intensywność barw, a także nie zapomnij o zapięciu na ostatni guzik lub suwak. Trzymanie się instrukcji zawartych na metce powinno uchronić Twój komplet pościelowy przed uszkodzeniem.
Pranie pościeli – wirowanie
Oczywiście oprócz programu i doboru temperatury jest też kilka innych zasad, które wpłyną na jakość i wygląd Twojego kompletu pościelowego. Równie istotną kwestią jest wirowanie. W przypadku pościeli z bawełny nie musisz się przejmować częstotliwością obrotu bębna w pralce. Jednak w przypadku pościeli satynowej warto zrezygnować z wirowania lub znacznie ograniczyć prędkość obrotową bębna. A dlaczego? Ponieważ tego typu pościel może się bardziej pognieść i wtedy koniecznie musisz być gotów na wyciągnięcie deski do prasowania oraz żelazka. Staraj się także szczelnie nie wypełniać pralki. W przypadku większej liczby poszewek lepiej zrobić jedno lub dwa prania więcej. Nie zapomnij również o posortowaniu prania – współczesne komplety nie powinny barwić, ale warto zapobiegać pewnym wypadkom.
Czy prać nową pościel?
Czy prać pościel pozakupie? Nowo zakupiony komplet pościeli, który przyjechał prosto ze sklepu, obowiązkowo powinien się znaleźć w pralce. Jest to znacznie bardziej higieniczne, a także pozwala pozbyć się nietypowego zapachu sklepowego. Pranie nowo zakupionej pościeli pozwala pozbyć się bakterii, zarazków oraz substancji szkodliwych dla skóry, które mogą znajdować się na powierzchni pościeli. Pierwsze pranie pozwoli również na zmiękczenie struktury całego materiału – pościel będzie idealnie miękka przy pierwszym spaniu. Dlatego warto prewencyjnie przed pościeleniem łóżka nowo zakupiony komplet wrzucić do pralki. Jest to bezpieczniejsze dla naszej skóry, a także bardziej higieniczne. Jest to zasada polecana przez wielu specjalistów od higieny.
Czy można prać pościel z ubraniami?
Kolejna ciekawa wątpliwość, to czy można prać pościel z ręcznikami lub innymi ubraniami? Pranie pościeli z innymi ubraniami oraz ręcznikami nie należy do najlepszych pomysłów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem ze względu na wymagania materiału oraz kwestie higieniczne jest zarezerwowanie bębna pralki tylko dla pościeli. Lepiej także podzielić dzień prania na dwa oddzielne w tygodniu – nie musimy pilnować pralki i rozwieszać nadmiernej ilości prania przez cały dzień. Wprawdzie zajmie Ci to znacznie więcej czasu, ale poszewki wymagają także znacznie więcej miejsca, najlepiej nie wypełniać bębna po sam brzeg. Nie warto ryzykować w przypadku poszewek i lepiej w praniu stosować się do wszystkich zaleceń znajdujących się na metce.
Jak prać pościel z kory?
W jakiej temperaturze prać pościel z kory? Czy ten materiał ma jakieś ograniczenia w kwestii prania? Największą zaletą tego typu kompletów jest możliwość zrezygnowania z prasowania – wielka ulga dla Ciebie i sporej grupy wrogów brania żelazka do ręki. Niezależnie od składu materiału temperatura w pralce nigdy nie powinna przekraczać 60 stopni. Wiele fakturowanych pościeli z kory jest produkowana w 100% z bawełny, ale na rynku znajdziesz także lekkie domieszki sztucznych włókien – nie powinny one przekraczać 30%. Nie zapominaj również o ograniczeniu wirowania, a nawet zrezygnuj z tego w programie Twojej pralki automatycznej. Brak szybkich obrotów w bębnie nie spowoduje, że tkanina zacznie się nadmiernie gnieść. Przed pierwszym praniem sprawdź informacje na metce – część pościeli z kory powinna być prana nawet tylko w 40 stopniach.
Jak prać jedwabną pościel?
W ilu stopniach pierze się pościel z jedwabiu? Ten bardzo miły w dotyku i lekki materiał jest jednocześnie bardzo wymagający – stawia mocne ograniczenia w praniu. Zaleca się zwłaszcza pranie ręcznie, a najlepiej w letniej wodzie. Wypada również zrezygnować z silnych detergentów takich jak proszki do prania. Miłośnicy tego typu tkaniny raczej stosują płatki mydlane lub szampony do włosów. Co ważne, poszewki z jedwabiu nie można pocierać ani wyżymać, bo wpływa to źle na strukturę i wygląd tkaniny. Jeżeli jednak chcesz skorzystać z pralki, to koniecznie sprawdź, czy Twoje urządzenie jest wyposażone w tzw. tryb delikatny – przeznaczony między innymi do tego typu miękkich i kruchych materiałów. Tak jak w przypadku pościeli z kory tutaj też należy całkowicie zrezygnować z trybu wirowania. Te dosyć restrykcyjne zasady powinny uchronić jedwabną pościel przed uszkodzeniami.
Jak prać pościel satynową?
Pranie pościeli satynowej nie należy do tak trudnych, jak w przypadku jej jedwabnej poprzedniczki. Pranie pościeli satynowej – w jakiej temperaturze? Ta kwestia jest zależna od zaleceń producenta. Ogólnie można przyjąć, że bezpieczny przedział to pomiędzy 40 a 60 stopni Celsjusza. W przypadku tego typu materiału także zalecane jest zrezygnowanie z wirowania lub zmniejszenie obrotów bębna pralki. Pościel satynowa nie musi być prasowania, dlatego też lepiej unikać nadmiernej ilości zagnieceń. Największym wrogiem tego typu tkaniny jest wybielacz i na metce każdego satynowego kompletu znajdziesz przekreślony symbol tego specyfiku. Regularne pranie satynowej poszewki w odpowiednim programie powinno zagwarantować komfortowe warunki podczas snu oraz nieuszkodzenie materiału – zwłaszcza nadmiernego rozciągnięcia.
Jak prać pościel z bawełny?
W ilu stopniach prać pościel bawełnianą? Czy są jakieś ograniczenia dla tego materiału? Jest to naturalna tkanina, którą możesz zamówić w wielu wzorach oraz kolorach. Popularność tego typu kompletów wynika ze sporej przewiewności i dosyć łatwego prania. Jeśli chodzi o temperaturę wody, to może to być bez obaw przedział od 40 do 60 stopni Celsjusza. Nie musisz się także martwić wirowaniem – materiał można bezpiecznie prasować pod żelazkiem, dlatego też nie ma sensu szukać tej opcji w swojej pralce. Lekka i przewiewna pościel bawełniana powinna bez obaw posłużyć Ci w domu – wystarczy tylko stosować się do informacji zawartych na metce. Dobrej jakości materiały pościelowe możesz zamówić w sklepie internetowych Nyks.pl. Znajdziesz tu tkaniny wyprodukowane w Polsce i dostępne w różnorodnych kolorach oraz wzorach.