Darmowa dostawa od 250 zł przy wyborze płatności online

Jak prać kołdry?

0
Jak prać kołdry?

Dlaczego należy prać kołdrę?

Począwszy od wieku niemowlęcego, a kończąc na starości, nasz organizm wydala różnych wydzieliny, które, wnikają w pościel, a nawet głębiej - w naszą kołdrę. Przechodząc różne choroby, zakaźne lub zwykłe przeziębienia, bakterie i wirusy rozprzestrzeniają się tworząc niebezpieczne siedliska w pościeli. Oprócz tego skóra każdego człowieka łuszczy się i , jak udowodnili naukowcy, we śnie pozbywamy się go około 1,5 g. Martwy naskórek jest pożywieniem roztoczy kurzu domowego, które rozmnażają się i stają się częścią wypełnienia poduszek i kołder! Wśród tej ohydnej mieszaniny można również znaleźć kurz i zarodniki grzybów, krążące wśród wypełnienia pierzyny pod którą śpimy my lub nasze dzieci, które są najbardziej narażone na niebezpieczne dla zdrowia alergie. Dlatego pranie kołdry jest bardzo ważne aby cieszyć się zdrowiem oraz zapewnić domownikom spokojny i komfortowy sen w higienicznych warunkach.

Jak często prać kołdrę aby pozbyć się bakterii?

Wiele osób twierdzi, że wystarczy dobrze wywietrzyć kołdrę aby pozbyć się z niej wszelkich niechcianych drobnoustrojów. Faktycznie, wietrzenie pomaga, ale w ten sposób nie pozbędziemy się ani brudu ani bakterii. Nie ma reguły co do częstotliwości prania kołdry, aby była w 100% czysta i wolna od zarazków. Dla starszych dzieci i dorosłych zaleca się pranie częściej niż co 3 lub 4 miesiące. Ten czas można wydłużyć jeśli regularnie i dosyć długo pierzyna jest wietrzona. Trzeba wziąć pod uwagę obecny stan betów i zadać sobie pytanie kiedy ostatnio były prane lub wietrzone? Czy osoby pod nimi śpiące często się pocą? Do tego należy ostatnio przebyte choroby. Wówczas odpowiedź na pytanie “jak często powinnam prać kołdrę?” nasuwa się sama. Kołderkę niemowlaka należy oceniać pod trochę innym kątem. Zaleca się pranie jej średnio raz na 3 miesiące, ze względu na różne “nieszczęśliwe wypadki” wieku niemowlęcego typu ulewanie czy przeciekająca pieluszka. Natomiast jeśli ktoś z domowników jest uczulony na roztocza wówczas jego kołdrę zaleca się prać o wiele częściej, bo co 2 lub 4 tygodnie. Jak prać kołdry z syntetycznym wypełnieniem, a jak z puchem lub pierzem? W sklepach z pościelą, m.in w sklepie internetowym Nyks można nabyć kołdry z różnym wypełnieniem. Pierzyny antyalergiczne i syntetyczne wykonane są z poliestrowego silikowanego włókna. Kołdry półpuchowe wypełnione są drobnymi, puchowymi, gęsimi piórami podczas gdy puchowe kołderki napełnione są naturalnym wypełnieniem z piór półpuchowych, pierza i piórek podskubowych.

Pranie kołdry

Jedną z pierwszych czynności powinno być sprawdzenie, czy nasza pierzyna zmieści się w pralce i czy będzie miała wystarczająco dużo miejsca aby bez problemu się w niej przemieszczać. Wszelkie ważne informacje dotyczące maksymalnej temperatury prania, sposobu suszenia lub prasowania są dostępne na metce umieszczonej na kołdrze. W najwyższej temperaturze pierzemy tylko kołdrę, która jest mocno zabrudzona, natomiast w ramach odświeżenia pierzyny wystarczy nastawić pralkę na 40 stopni Celsjusza. Jeśli pierzemy kołdrę osoby z alergią na roztocza kurzu domowego, wówczas należy ustawić termostat na temperaturę 80 lub 90 stopni Celsjusza, bowiem te niewidoczne dla oka pasożyty giną w temperaturze powyżej 60 stopni. Kołdra alergika powinna być wykonana ze specjalnego materiału, odpornego na wysokie temperatury, w których zwykłe kołdry zapewne ulegną zniszczeniu. Kołdry puchowe i z pierza są bardzo delikatne. Piorąc je w pralce automatycznej trzeba mieć świadomość, że może ulec nieodwracalnym uszkodzeniom lub nawet zostać zniszczona, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie firmom zajmującym się profesjonalnym czyszczeniem pościeli z naturalnym wsadem. Jeśli jednak chcemy wyprać kołdrę samodzielnie, wówczas trzeba sprawdzić czy na pierzynie nie ma dziurek lub przetarć, jeśli istnieją, trzeba je zaszyć aby kołdra nie zniszczyła się, lub wsad nie uszkodził pralki. Żeby puch nie zbił się w jedną masę, najlepiej włożyć do bębna kilka piłek tenisowych, które w trakcie prania rozbiją powstałe nagromadzenia. Po czyszczeniu kołdra może nieprzyjemnie pachnieć, co jest normalnym zjawiskiem dla wyrobów z naturalnym wypełnieniem. Brzydki zapach zniknie, po całkowitym wyschnięciu.

Ostatni etap: suszenie

Kołdrę z syntetycznym wypełnieniem należy kilka razy odwirować aby pozbyć się nadmiaru wody. W słoneczne, ciepłe dni najlepiej suszyć pierzynę na dworze w pozycji poziomej. Nie należy wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ponieważ włókna mogą ulec deformacji i stracić swoje właściwości. Jeśli nie mamy takiej możliwości albo pogoda na to nie pozwala, trzeba rozłożyć kołdrę w przewiewnym miejscu, zimą najlepiej przy kaloryferze. Należy pamiętać żeby co jakiś czas strzepywać kołdrę, aby była dalej miękka i puszysta. Jeśli mamy możliwość wysuszenia kołdry w suszarce bębnowej, należy zrobić to w niskiej temperaturze. Dodatkowo można użyć piłek tenisowych aby mieć pewność, że włókna są dobrze rozbite. Najlepszym sposobem na suszenie kołdry z naturalnym wypełnieniem jest rozłożenie jej na słońcu. Jeśli aura za oknem nie sprzyja, należy to zrobić w bardzo przewiewnym miejscu i pamiętać o strzepywaniu jej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium